Přístrojové vybavení

Stomatologické soupravy a instrumentárium KaVo

Naše ordinace jsou vybaveny špičkovými křesly německé značky KaVo. Stomatologické sestavy obsahují jak ovládání ze strany lékaře, tak i sestry, což zaručuje pohodlné polohování pacienta i umožňuje kvalitní čtyř-ruční práci spočívající v intenzivní asistenci sestry lékaři. Stejné značky KaVo je i instrumentárium zubního lékaře. Jedná se o nástroje, kterými stomatolog pacienta přímo ošetřuje. Veškeré instrumentárium je ve světelném provedení s vlastním chlazením. Součástí instrumentária jsou tiché, lehké, bezuhlíkové motory nejvyšší kategorie. Stabilita a možnost precizní regulace otáček zajišťuje kvalitní a cílené ošetření šetrné k pacientovi.

Intraorální rentgen

Jedná se o zařízení ACTEON XMIND DC, které je umístěné v každé z našich ordinací. Díky své lehkosti a flexibilitě je jeho výhodou možnost pořídit snímky pacienta přímo na stomatologickém křesle. Intraorální rentgen se používá hlavně k detailnímu RTG zobrazení jednotlivých zubů k odhalení skrytých kazů, k vyšetření stavu parodontu, ke zjištění patologických ložisek u hrotu zubních kořenů, atd. Rentgenové vyšetření zubů a čelistí je proto dnes naprosto běžnou a velmi důležitou součástí komplexního stomatologického vyšetření pacienta, jelikož dokáže rychle a snadno odhalit počáteční stav zubního onemocnění, který nelze zjistit pouze vyšetřením pohledem a sondou. 

Panoramatický rentgen

ACTEON XMIND Prime2D je rentgen typu OPG (ortopantomogram), díky kterému má lékař k dispozici komplexní panoramatický snímek veškerého chrupu. Je umístěn ve speciální odstíněné místnosti přímo na naší klinice a není tedy nutnost pro toto vyšetření cestovat jinam. Slouží k velmi přesné diagnostice obtíží v dutině ústní a odhaluje zdravotní stav dutiny a kosti. Jeho největším přínosem jsou jeho rozsáhlé diagnostické možnosti.  Dokáže odhalit známky počínajícího zubního kazu, cysty, tumory, zlomeniny, resorpce kosti, cizí tělesa či některé poruchy čelistního kloubu, jde tedy o neocenitelnou pomůcku ve zvolení vhodného postupu léčby, obzvlášť u chirurgických a implantologických zákroků.  Právě preventivní vyšetření pomocí OPG rentgenu má v oblasti zdraví ústní dutiny velký význam, protože většina zubních kazů či jiných onemocnění bývá během klasického vyšetření lékaři skryta. V rámci preventivní prohlídky je tato diagnostika plně hrazena zdravotní pojišťovnou a je vhodná pro všechny věkové kategorie včetně dětí.

Nepřímá radioviziografie

Jedná se o scanner paměťových folií ACTEON PSPIX2 pro vyvolání snímku z Intraorálního rentgenu. Nepřímý princip vyvolání spočívá ve vložení hygienicky zabalené folie ve speciálním držáku do úst pacienta, kde je ozářena intraorálním rentgenem. Tato folie je po vyjmutí z obalu vyvolána ve scanneru a ihned zobrazena lékaři na PC pro vyhodnocení. Tento princip je velmi vhodný zejména z hygienických důvodů a zároveň umožňuje realizovat více typů snímků chrupu než použití radioviziografie přímé, která používá snímací destičku a pacientovi vede při snímání z úst kabel k PC.

Intraorální skener – digitální otiskování (Cerec)

Základním předpokladem pro zhotovení kvalitní protetické práce, je vytvoření přesné kopie situace v ústech pacienta pro použití v zubní laboratoři. V současné době se pro vytvoření takového záznamu poměrů v ústech používají otiskovací hmoty, kdy ošetřující natlačí otiskovací hmotu v pastovitém stavu na zuby a přilehlé měkké tkáně a po zatuhnutí vzniklý otisk z úst vyjme. Tato metoda je nejen velmi nepříjemná a dlouhá, ale pro pacienty s dávivým reflexem téměř nepoužitelná.

Otisk “digitální“ vzniká pomocí tzv. intaorálního skeneru, což je zřízení o velikosti a tvaru jakési pistole na jejímž konci je umístěna kamera, která vytváří řadu na sebe navazujících snímků (fotografií), které výkonný počítač současně skládá do 3D obrazu. Celý proces trvá jen několik málo minut. Skenování lze kdykoli přerušit a následně v něm pokračovat.

Zcela zásadní výhodou je možnost naskenovanou situaci okamžitě zkontrolovat a vyhodnotit v téměř neomezeném zvětšení. Přístroj nám současně ukáže, zda je pro budoucí protetickou práci vytvořen preparací dostatečný prostor, aby náhrada byla dostatečně pevná, a zda jsou pahýly paralelní, aby nevznikl problém s nasazením hotového můstku. Pokud se ošetřující rozhodne v ústech něco upravit, konkrétní místo ve skenu vymažeme a vzápětí ho během několika sekund doskenujeme. Tak máme jistotu, že do laboratoře odchází dokonale připravený základ pro zhotovení fixní náhrady. Pro pacienta je takovýto způsob otiskování zcela bezbolestný a téměř bez jakýchkoli nepříjemných pocitů, protože ošetřující se skenerem při otiskování téměř ničeho v ústech nedotýká.

Vzniklý záznam do laboratoře putuje po internetu jako e-mail, takže technik může začít se zhotovováním protetické práce dřív, než pacient po otiskování odejde z ordinace. V laboratoři je protetická práce, nebo její konstrukční část modelována digitálně ve virtuálním prostředí a následně vyfrézována přímo z finálního protetického materiálu, čímž se vyhneme použití řady pomocných materiálů a vlivu jejich objemových změn na kvalitu finálního protetického výrobku jako u klasického způsobu otiskování. Tak máme zajištěnou dokonalou přesnost.

 

Výhody:

  • Přesnost otisku i výsledné práce
  • Rychlost
  • Komfort pro pacienta